25.11.2016

Doświatczenie 3 (samozapłon)

Potrzebne będzie:

  • Manganian (VII) potasu (KMnO4)
  • gliceryna (glicerol, C3H8O3)
  • Siatka ceramiczna
Wykonanie:
Nie wielką ilość (startego wcześniej w moździerzu) manganianu siedem potasu nanosimy na siatkę ceramiczną i wkraplamy niewielką ilość gliceryny.

4.05.2016

100 wyświetleń!

Mamy już 100 wyświetleń!

Ciekawostka 1 (Dlaczego wojska Napoleońskie nie sprawdziły się podczas kampanii 1812 roku w Rosji).

Można się spodziewać odpowiedzi: bo było tam za zimno. Nie jest to najbardziej oczywiste ale najbardziej zdradliwym punktem były guziki. Ponieważ wykonano je z cyny (Sn)... a cyna, podobnie jak i wiele innych pierwiastków (np. węgiel)  tworzy odmiany alotropowe. w temperaturze powyżej 13,2 stopni Celsiusza trwała jest tzw. cyna biała (odmiana β) o gęstości 7,3 g\cm3. poniżej podanej temperatury cyna biała przemienia się a cynę szarą (odmiana α) o gęstości niespełna 5,9 g\cm3. Ta zmiana gęstości powoduje że przy obniżeniu temperatury wyroby z cyny rozsypują się, tworząc szary proszek. I właśnie to stało się z guzikami od żołnierzy napoleona.

3.05.2016

doświadczenie 2 (Jak zrobić wulkan chemiczny)

To doświadczenie to wulkan chemiczny.
 
Potrzebne będzie: dichromian(VI)amonu, magnez, ognioodporne naczynie, zapałka + kilka zapasowych zapałek.

Wykonanie: W ognioodpornym naczyniu do dichromianu(VI)amonu dodaj magnez, podpal zapałką i zachowaj dystans od rozwijającej się reakcji.


29.04.2016

Ochrona osobista.

Żeby zachować ochronę osobistą, trzeba mieć rękawiczki, okulary i fartuch.

doświadczenie 1 (Krwawiący gwóźć - rodanki i żelazo)

Uwaga!: Rodanki są toksyczne! Stężony kwas chlorowodorowy (HCl) jest silnie żrący! Trzeba koniecznie stosować artykuły ochrony osobistej (o tym napisze za niedugo). Autor nie bierze jakiejkolwiek odpowiedzialności za wszelkie mogące powstać szkody. ROBISZ NA WŁASNE RYZYKO!
Potrzebne będzie: Rodanek potasu (KSCN) lub amonu (NH4SCN), Stężony kwas chlorowodorowy (HCl), Nadtlenek wodoru (H2O2 3%), żelazo (stal), woda destylowana.
Musimy przygotować: Odpowiedni roztwór, w 25cm3 wody destylowanej rozpuszczami 0,2g rodanku potasu (KSCN) lub taką samą ilość rodanku amonu (NH4SCN),trzy krople stężonego kwasu chlorowodorowego (HCl) oraz kilka kropli 3% nadtlenku wodoru (h2o2 3%). Tak otrzymany roztwór jest całkowicie bezbarwny.

27.04.2016

budowa atomu

Atom składa się z: protonu (p), neutronu (n) i elektronu (n)                                                                                



Nazewnictwo pierwiastków chemicznych

Nazwy pierwiastków chemicznych tworzono często od:

  • właściwości pierwiastków, np. brom (Bromum, Br ) - od zapachu (grec. Bromos - smród), chlor (Chlorum, Cl) - od barwy (grec. Chloros - zielonożółty);
  • Nazwy minerałów i związków chemicznych, np. wapń (Calcjum, Ca) - od tlenku wapni nazywanego potocznie wapnem, magnez (Magnesium, Mg) - od soli magnezowych i glin (Aluminium, Al) - w Polsce najprawdopodobniej od gliny, a w języku łacińskim od wyrazu alumen, czyli minerału - ałunu;
  • Pierwiastki nazywa się także od: rzek, państw, wysp, miast, postaci mitologicznych, nazw ciał niebieskich, nazwisk uczonych i nazw państw.

26.04.2016